Съдът на Европейския съюз реши, че противоречивите техники за ГМО от ново поколение всъщност произвеждат ГМО и следователно трябва да бъдат регулирани съгласно условията на съществуващото европейско законодателство относно ГМО. Съответно те трябва да бъдат обект на проверките за безопасност на ЕС и за продуктите от тях трябва да се спазват правилата за етикетиране.
С решението по знаковото дело C-528/16, съдът потвърди, че новите техники за модифициране на генетичен материал в клетките на растения и животни (т.нар. ГМО 2.0), трябва да преминат през същите процедури за оценка на въздействието им върху околната среда и човешкото здраве, както и съществуващите към момента ГМО храни. Биотехнологичните компании настояваха, че ГМО 2.0 храните и земеделските култури не трябва да се подчиняват на европейските норми за безопасност и етикетиране.
Ивайло Попов, координатор на кампанията срещу ГМО в сдружение За Земята коментира: „Тези нови техники за генно инженерство, които наричаме ГМО2.0, трябва да бъдат напълно тествани преди да бъдат пуснати в околната среда и в нашата храна. Приветстваме това важно решение, което попречи на последния опит на биотехнологичната индустрия да наложи нежеланите генетично модифицирани продукти в полетата и храните ни. Сега нашите власи, както и тези в другите страни членки трябва да осигурят пълното им тестване. Трябва и да подкрепят повече малките и екологични стопанства, от които все повече се нуждаем“.
Бележки:
[1] Решението на съда можете да намерите тук: https://cloud.foeeurope.org/index.php/s/okMF4jP4agmsZgW
[2] Повече за делото можете да прочетете тук (на английски език): http://www.foeeurope.org/sites/default/files/gmos/2018/gmo_20_briefing.pdf