Новини
Коалиция 'За да остане природа в България' има нужда от доброволци!
Преди дни Европейската комисия идентифицира редица системни слабости при прилагането на законодателството на ЕС относно природата. Проблемът е, че не е оценявано кумулативното въздействие от съществуващи и одобрени планове и проекти в зони по "Натура 2000" при оценяването на въздействието на нови планове и проекти.
1049 посещения
България е на път да се изправи за трети път пред Европейския съд поради неспазване на законодателството на ЕС в областта на природата
На 3 декември 2020 г. Европейската комисия официално обяви, че изпраща последно предупреждение до България за системни неспазване в прилагането на законодателството на ЕС в областта на природата. Страната ни пренебрегва кумулативното въздействие на комбинацията от съществуващи и новообявявани проекти в зоните по Натура 2000.
512 посещения
Нова онлайн карта с над 40 пешеходни и велосипедни маршрути разкрива очарованието на Беласица
Българска фондация Биоразнообразие създаде интерактивна онлайн карта с 27 пешеходни и 17 маршрута за планинско колоездене в планината Беласица. Целта на картата е да популяризира природния туризъм в района и да събере на едно място всички познати маршрути там.
428 посещения
По случай Мечкинден WWF разказва историята на спасеното мече Митко
Всеки може да подкрепи работата на WWF за опазване на мечките
Днес отбелязваме Мечкинден. Природозащитната организация WWF обръща специално внимание на тази дата в контекста на новото предизвикателство, с което се заема – кампанията за опазване на мечките в България и за предотвратяване на конфликта между тях и хората в отдалечените планински места. Освен това се навършва и една година от спасяването на едно малко мече, станало жертва на бракониери. Тежката историята на мечето Митко показва колко необходимо е да се работи с мечките у нас, за да няма повече случаи като този.
497 посещения
WWF и ГБИТК Ви канят на конференция на тема 'Преходът към зелена икономика и заетост в България'
Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и WWF България, българският клон на Световния фонд за дивата природа, организират провеждането на хибридна конференция на 24 ноември (вторник) 2020 година от 09:30 до 13:00 ч. на тема: „Преходът към зелена икономика и заетост в България – посока, цели, политики, възможности и предизвикателства“.
497 посещения
Как европарите за Натура 2000 в България отидоха на вятъра
Какво се случи с парите от европейския и български данъкоплатец предназначени за биоразнообразие в България
1063 посещения
Да пораснем заедно и да открием нови хоризонти за социалните предприятия в България
Онлайн дискусия „Финансови инструменти за устойчивост и растеж на социалните предприятия“, 27 ноември 2020 г. от 10 до 13 часа. Регистрирай се за участие, за да бъдеш част от плановете за развитие на социалното предприемачество в България.
"В разгара на всяка криза се крие страхотна възможност."
Алберт Айнщайн
730 посещения
Как бездействието на институциите превръща гражданите в застъпници за природата
Рупите и Синеморец – борбата срещу застрояването им продължава
На 11 ноември от 11:30 ч. в националния пресклуб на БТА се проведе пресконференция на тема „Застъпници за природата – когато институциите нехаят“. Събитието беше организирано от Асоциация на парковете в България и СДП БАЛКАНИ по проект „Информирано гражданско участие в полза на природата”.
705 посещения
Продължава делото срещу концесията за мина край София, свързвана с Христо Ковачки
На 4 ноември бе насрочено заседание срещу концесията за добив на въглища край софийските села Радуловци, Алдомировци, Братушково и Бърложница. Делото се води от Община Сливница и местен земеделски стопанин, Емил Мирчев, подпомагани от адвокатите на „Грийнпийс“ - България и Екологично сдружение „За Земята“. Концесията е издадена на „Минна компания“ ЕООД — една от свързваните с Христо Ковачки фирми. Въглищата, които ще се изкопават чрез открит способ, са предназначени за ТЕЦ „Бобов дол“, основен замърсител в Югозападна България, известен и с изгарянето на отпадъци.
873 посещения
Инициативата на „Грийнпийс“ – България цели да покаже, че възобновяемата енергия е възможно решение за проблема
От 4 до 6 ноември споделено офис пространство в центъра на София ще покаже, че енергия може да се произвежда без изгаряне на въглища, други изкопаеми горива или отпадъци и без замърсяване на въздуха.
472 посещения