Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони
„Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони” е проект, изпълняван в партньорство от шест български, четири швейцарски организации и Министерството на земеделието и храните в девет зони от мрежата Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина. Проектът ще покаже как местното развитие и опазването на природата могат да съжителстват безконфликтно и да допринасят за повишаване на доходите и качеството на живот в селските райони на България. Четири от шестте български организации, ангажирани с изпълнението на проекта, са активни членове на Коалицията „За да остане природа“ – БФБ, БДЗП, АПБ и WWF. Актуална информация за проекта: http://forthenature.org/documents/1394
Карнавал на биоразнообразието по време на Зелени дни 2016
Специален празник за децата на София организират от проект „За Балкана и хората“ по време на фестивала-изложение ЗЕЛЕНИ ДНИ‘ 2016. На 1 октомври (събота) от 11.00 часа в градината на Народния театър - пространството на бившия мавзолей очакваме всички малчугани, желаещи да дефилират в костюми на растителни или животински видове.
1823 посещения
Посетителски център „Вежен“ официално отваря врати на 17 септември
Официална церемония за откриване на Посетителски център „Вежен“ в Национален парк „Централен Балкан“ ще се състои на 17 септември, от 11,30 часа. Това е първият посетителски център в защитената територия. Изграден е по проект „Централен Балкан“ - парк за всички“, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“. Служители от Парков участък „Тетевен“ ще посрещат гостите на Центъра и ще ги информират какви са условията за отдих и развлечение.
1589 посещения
Все още се чакат най-вълнуващите номинации за Годишните награди за биоразнообразие‘ 2016
Организаторите от БФБ удължават крайния срок до 18 септември
Беше ли 2015 спокойна и лишена от битки срещу безкрайните апетити за застрояване на природата? Не мислим. Отново бяха застрашени българските планини и последните останали незастроени плажове по Черноморието и дългогодишните кампании в тяхна защита продължиха през цялата година. Чувствителни бяхме и при многобройните сигнали, които получавахме за сечи, унищожили гори и зелени площи в градска среда. Станахме свидетели и на многобройни доброволчески инициативи, почиствания и залесявания, които гражданите организираха със или без съдействието на институциите. Но запомнихме 2015 като годината, в която екологичните организации изпитаха на гърба си една голяма и злостна кампания, целяща да компрометира работата им и тях самите. Трудна и изпълнена с най-различни предизвикателства, годината на биоразнообразието (от 22 май 2015 до 22 май 2016) все още очаква да се излъчат най-вълнуващите номинации.
1819 посещения
Демонстрационен център за преработка на мляко отваря врати в с. Репляна
На 24 август 2016 г. от 12:00 до 16:00 ч. във ферма „Реплянка“, община Чупрене ще се състои откриването на демонстрационен център за производство на кисело мляко и сирене от овче мляко от местната порода реплянска овца.
1553 посещения
Опитайте вкуса на Балкана в четвъртък на фермерски пазар в София
Искате ли да опитате вкуса на Балкана? Тогава ви очакваме пред Министерство на земеделието и храните на 25 август (четвъртък) от 10 часа. Елате, за да вкусите фермерски храни от Западна и Централна Стара планина, осигурени по проект „За Балкана и хората“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество.
1663 посещения
УЗАНА ДЕН - Да се срещнем в Балкана!
Българска фондация "Биоразнообразие" и Община Габрово в лицето на Детска природна академия "Узана" ви канят да споделим малко време сред омайната природа на Узана! На 6 август 2016 (събота) от 10 до 17 ч. Пред, във и около Посетителски информационен център (Детска природна академия), както и пространството около хижа „Горски дом”
1643 посещения
Доброволческа акция „Заедно за хижа Амбарица“
Лятото е в разгара си, а ние имаме удоволствието да ви поканим за участие в поредната доброволческа акция, организирана от Българска фондация Биоразнообразие в рамките на проект „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони” (2012-2016).
Доброволческата акция „Заедно за хижа Амбарица“ ще бъде проведена в периода 19- 22 август, 2016 г. Наш домакин ще бъде Ема Гатева и неповторимата хижа Амбарица, разположена на северните склонове на Стара планина в местността „Дълги Дял”, източно от връх Момина могила на 1503 м. надморска височина.
2407 посещения
Търсят се ентусиасти за младежки лагер 'ПриРодна Академия УЗАНА”
Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) организира творчески лагер за развитие на едно специално място - Детската природна академия Узана, така че тя да привлича хора от цялата страна и да служи като модел на място с устойчиво управление, преживелищно учене и опазване на биоразнообразието. Предизвикателството на творческия лагер е как това място да стане такова! Канят се смели и ентусиазирани творци от 31 юли до 6 август да преживеят 6 дни в учене, споделяне, дискусии, съмнения и визии за бъдещето.
1801 посещения
Лагер „ПриРодна академия Узана“ - 31 юли - 6 август
Проекти много и всякакви, но как да направим един продукт на проект устойчив, как да завъртим колелото, така че той да заживее собствен живот и най-вече да го развием - за това ще работим през дните на лагер „ПриРодна академия Узана“ от 31 юли - 6 август
1859 посещения
Трето издание на „Обяд с фермерски храни от Балкана“ в Министерството на земеделието и храните
На специално кулинарно събитие в Министерството на земеделието и храните на 5 юли 2016 фермери от защитени зони в Западен и Централен Балкан ще представят продукцията си: краве, овче и биволско кисело мляко и сирене, краве кашкавал, биологичен пчелен мед, сладка от горски плодове, яйца. Традиционните храни са произведени от малки местни ферми и бизнеси, подпомогнати по българско-швейцарски проект "За Балкана и хората". Разнообразието на фермерските продукти показва нагледно, че опазваната природа дава поминък за местните хора и устойчиво развитие на района, а потребителите имат достъп до качествена храна.
1693 посещения
Проектът има 3 основни цели:
* Популяризиране и прилагане на „екосистемните услуги“ или каква е реалната „цена” на запазената природа;
* Създаване на по-добра среда за развитие на фермерите и местните бизнеси, така че екологичните им продукти и услуги да получат по-висока цена чрез подобрено качество и маркетинг, а приходите им да нараснат с поне 15 %;
* Подкрепа на гражданското общество, за да се осигури ефективно, дългосрочно и устойчиво ползване на природните ресурси.
Представянето на проекта на специална секция на страницата на Коалиция „За да остане природа“ цели да вдъхне вяра на всички хора, активно ангажирани в кампаниите за защита на природата през последните години, че опазването на природата може да носи икономически ползи и да представи на практика една от алтернативите за развитие на местните общности, която не е за сметка на природата, а благодарение на запазената природа. Коалицията е определена като полезен и важен партньор при изграждането на политики, свързани с намиране на пресечната точка между опазването на биоразбообразието и развитието на селските райони. Подкрепата и обратната връзка от всички доброролци и съмишленици на Коалицията ще бъде добре дошла и активно търсена от партньорите по проекта.
Техническа помощ, съвети и трансфер на добри практики ще осигуряват четири швейцарски организации - Фондация SAVE, Про Натура/Приятели на Земята, REDD - Мрежа за обмен и устойчиво развитие и Швейцарска лига за защита на птиците/BirdLife Switzerland.
Проектът е финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Продължителността му е 4 години.
За повече информация за проекта:
Радостина Ценова,
Българска фондация Биоразнообрзие
ПР на проекта
Тел. 0896798908; ел. поща: radostina.tzenova@biodiversity.bg